Фото библиотеки


Книгомани...Казковий ...Школа ран...Участие в...Книгомани...

Анонс

Як відомо, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 177 «Про...
Внимание, внимание! Мальчишки и девчонки, а так-же их родители в сквере Шевченко открылась новая спортивная площадка! Мы очень рады,...
Шановні колеги! Вийшов черговий номер бюлетеню Молодіжної секції УБА "БІБЛІОМОЛОДЬ", №7 2016. У номері читайте про неформатне навчання молодих бібліотекарів,...
Сайт Константиновского городского краеведческого музея - один из лучших, если не лучший сайт музеев, по крайней мере,...
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ ! НОВА ПОСЛУГА ! ШАНОВНІ БАТЬКИ ! Якщо Вам у вихідний день ні...

Наши события

<< < Май 2013 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
видеонаблюдение установка камера видеонаблюдения беспроводная скрытые камеры видеонаблюдения;готовые римские шторы шторы с фотопечатью цена заказать тканевые ролеты день ночь киев;футбольная экипировка бутсы купить Киев самые лучшие бутсы на mercurial.com.ua

"Мовна гра"

"Мовна гра"  

(Для учнів 5 класу)

Багато народів живе на нашій планеті, яка зветься Земля. Всі ці народи відрізняються один від одного одягом, побутом, традиціями. А ще всі ці народи розмовляють різними мовами. Біля трьох тисяч мов існує на нашій планеті. Мова – це один із найдивовижніших скарбів, які людина створила за свою історію, це душа народу. . «Рідна мова дорога людині, як саме життя» — говорить народна мудрість Без своєї мови не може існувати жоден народ, його культура. І для кожного народу, для кожної людини дорога його рідна мова.

   Для нас, тих хто живе на Україні, найдорожча, найрідніша, найближча до серця українська мова.   Ми всі діти своєї неньки – матері України. Щоб показати, як ми її любимо, щоб наша мати - Україна могла нами пишатися , ми повинні добре знати і вміти гарно розмовляти нашою рідною українською мовою, боротися за її чистоту. Людину вважають розумною, вихованою, інтелігентною, якщо в неї правильна вимова, вона добре володіє своєю рідною мовою.  Хоч як не глумилися із нашої мови, принижували і забороняли, нехтували і не хотіли слухати і чути її, вона не змовкала в устах патріотів рідного слова, звучала в народній пісні, в казках, легендах, звучала у далеких куточках світу, де живуть українці в діаспорі, бо люди берегли її, як перлину, щоб колись заговорити нею на повний голос.
    
Сьогодні рідна мова звучить, співає на своїй землі у кожному дзвінкому струмочку, у прозорому джерельці, у росяній квіточці, в сонячному промінчику, живе у високій мрії, бо вона на своїй вільній землі, вона у себе вдома.

       Наш народ створював мову віками. Відомий український педагог Василь Сухомлинський писав: „Мова — це віконця, через які людина бачить світ. Багата мова — багатий духовний світ, розвинуте почуття краси слова — велика моральна культура. Убогість слова — це убогість думки, інтелектуальної, емоційної, естетичної товстошкірості".
      Щоб показати усю красу нашої мови, її багатство, щоб допомогти краще оволодіти нею, я запрошую вас взяти участь у невеличкій вікторині, присвяченій Дню української мови і писемності. Це свято відзначається в Україні 9 листопада кожного року.  Наша мова не бідна і не кривоуста. Їй властиві надзвичайна мелодійність і багатство. Незбагненна душа нашої мови, як золотоносна річка, виблискує на сторінках нашої літератури. Тож давайте заглянемо в живу схованку людського духу.

     І перше завдання нашої вікторини – перевірити, чи знаєте ви українські народні казки.
1. За яку ціну дід купив собі козу в казці „Коза-дереза"? (За три копи).
2. Як звали найбалакучішу жінку в українських казках? (Хвеська, казка „Язиката Хвеська").
3. Згадайте назву казки й ім'я героїні, якщо відомо, що вона, маючи качалочку, обміняла її на курочку, курочку на качечку, качечку на гусочку, гусочку на ягнятко, ягнятко на невісточку, замість якої їй підсунули собаку. (Лисичка в українській народній казці „Лисичка-сестричка").
4. Ви, мабуть, пам'ятаєте казку „Солом'яний бичок"? Безумовно, знаєте, що бичок-третячок із соломи зроблений, смолою засмалений, упіймав ведмедя, вовка, лисицю і зайця, які у викуп за своє життя принесли бабі та дідові меду вулик, овець отару, курочок та гусочок, усякої птиці, а ще стьожок сережок, намиста доброго. Дід із бабою забагатіли з цього майна. А що ж після цього сталося з самим бичком? (Розтав на сонці).
5. Який звичайний іменник наприкінці казки „Названий батько" написаний із великої букви? (Правда).
6. Хто розв'язав суперечку селян за лоша в казці „Мудра дівчина"? (Маруся).
7. У якій казці битий небиту возив? („Лисичкасе-стричка і вовк-панібрат", вовк возив лисичку).
8. Хто подарував селянину яйце-райце в однойменній казці? (Орел, якого вигодував селянин за три роки ціною двох корів і одного вола).
9. У казці „Лисичка та Журавель" ходили один до одного в гості. (Лисичка дала їсти з тарілочки, а журавель з глечика). Які страви були на тих гостинах? (У тарілочці — манка з молоком. У глечику — рис з маслом (або м'яса підсмажив із картопелькою, бурячком та всілякою дрібничкою).
10. Хто готував обід для чоловіка лисички Пана Коцького з однойменної казки? Що то були за звірі? (Вовк, ведмідь, дикий кабан, заєць).
11. У якій казці дійові особи мріють: „Якби до доброго чоловіка в найми попасти, то ми б йому по правді робили, по щирості слухалися і за рідного батька його мали б"? („Названий батько"). 
  Засобами мови народ завжди висміював тих, хто не дотримувався встановлених звичаїв і традицій. Для цього використовували прислів,я, приказки, сталі порівняння, тобто фразеологізми. До того ж це робить мову більш виразною. Будь ласка, поясніть значення цих виразів:

• Не ликом шитий (Він не простак)
• Дати березової каші (Набити )
• На сьомому небі (Щасливий )
• Спати без задніх ніг (Міцно спати)
• Ніде яблуку впасти (Густо, багато)
• Хоч голки збирай (Видно, яскраво)

А може хтось назвати фразеологізми зі словом «ВОДА», пояснюючи ці вирази?

• Під лежачий камінь вода не тече
• Як риба в воді
• Як з гуски вода
• За холодну воду не візьметься
• І кінці в воду
• Рости, як із води
• Водою не розіллєш
• Як у воду опущений

     В українській мові дуже багато загадок, їх люблять відгадувати не тільки діти, а й дорослі. Спостережлива людина завжди відгадає загадку. Перевіримо, чи спостережливі ви.

1. Що тепліше одного кожуха? (Два кожухи).
2. На небі одно, на землі нема, у баби двоє, у дівки нема. (Літера „Б").
3. Коли дурень розумний? (Коли мовчить).
4. Що в хаті щодня цілують? (Чашку).
5. Що це за гість, що сам себе їсть? (Свічка).
6. Жило триста котів і один чоловік. Скільки було там ніг? (Дві).
8. У якому місяці люди найменше хліба їдять? (У лютому).
9. Які алфавіти складаються з 6 літер? (Азбука, абетка)

10. У якому вигуку є сто однакових букв.? (стоп)

11.Від назв яких букв стає жарко? ( пе-че )

12. Що стоіть між піжлогою і стелею ( і )

13. Що треба зробити, щоб майка злетіла? (м = ч )

14. Що знаходиться в середені школи? (о)

15. За який приголосний треба сховати інший приголосний, щоб вистрелили кілька гармат? (залп)

16. Який синонім прислівника тепер не змінює свого значення, коли його прочитати справа на ліво? ( зараз )

17. Як записати слово робота за допомогою 5 букв? А 4? (праця, труд)

18. Чим закінчується і весна, і зима? (буквою а)

19. Чому півень стоїть на одній нозі? (бо як підніме другу, то впаде)

 

   А заразт перевіримо, як ви вмієте швидко перекласти російські слова на українську мову.

Парус – вітрило;   Занавеска – фіранка; владелец – володар; пятно – пляма; ужас – жах; стід – сором; кипяток –
окріп; мрак – морок; содержание – зміст; вкус – смак; поле – лан; веревка – мотузка; круг – коло; платье – сукня; сокровище – скарб; ковер – килим; ударение – наголос; роза – троянда; арбуз – кавун; лук – цибуля; шум – галас; север – північ; юг – південь.

   Багатющі можливості нашої мови підтвержує те, що можна скласти ціле оповідання, всі слова якого починаються з однієї букви. Послухайте текст, кожне слово якого починається з літери "Б". "Біля білої берези блукав білий бородань. Борода, брови були білі. Брав бородань бандуру, бурмотів, бубнів. Бандура болісно бриніла".

         Може, хто-небудь складе своє невеличке оповідання зі слів на одну букву?

  Які ж епітети ми можемо підібрати для нашої рідної мови? (діти підбирають епітети) Вона багата, гарна, прекрасна, чарівна, солов,їна, співуча, калинова, барвінкова, милозвучна.    А зараз послухайте вірш, в якому оспівується краса нашої мови.

     Ніжна, мила, світанкова,

 Ясна, чиста, колискова,

     Мелодійна, дзвінкотюча,

     Дивна, радісна, співуча,

     Лагідна, жива, казкова,

     Красна, чарівна, шовкова,

     Найдорожча, добра, власна,

     Мудра, сонячна, прекрасна,

     Солов,їна, барвінкова,

     Наша українська мова.

Ми з вами повинні теж збагачувати рідну мову, розвивати своє мовлення. Як ви маєте це робити?

(Діти розповідають, що треба багато читати книжок, вміти користуватися словниками, запиту-вати у старших, якщо якесь слово не зрозуміле).

Я поцікавилася на абонементі, чи активні ви читачі. Найактивнішими виявилися ................................................................................................................................................................ (називає прізвища) і сьогодні ми дякуємо вам.

. Бажаю кожному з вас стати борцем за відродження рідної історії, мови, культури. Любіть Україну, шануйте її народ. Будьте гідними називатися українцями.

   Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну.

Красу її вічно живу і нову

І мову її солов,ну.

Яндекс.Метрика