Фото библиотеки


Терцентр ...Сказочное...Книгомани...Книгомані...

Анонс

Як відомо, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 177 «Про...
Внимание, внимание! Мальчишки и девчонки, а так-же их родители в сквере Шевченко открылась новая спортивная площадка! Мы очень рады,...
Шановні колеги! Вийшов черговий номер бюлетеню Молодіжної секції УБА "БІБЛІОМОЛОДЬ", №7 2016. У номері читайте про неформатне навчання молодих бібліотекарів,...
Сайт Константиновского городского краеведческого музея - один из лучших, если не лучший сайт музеев, по крайней мере,...
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ ! НОВА ПОСЛУГА ! ШАНОВНІ БАТЬКИ ! Якщо Вам у вихідний день ні...

Наши события

<< < Октябрь 2013 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Посвята в козачата

Розважальна програма до Дня українського козацтва

 

Бібліотекар: Понад 500 років тому в українських степах за Дніпровськими порогами поселилися перші козаки. Близько 300 літ охороняли вони Україну від турків, татар та інших ворогів.

               Вони славились волелюбністю, мужністю та любов,ю до рідної землі, тієї землі, на якій зараз живемо ми з вами.

               Відшуміла козаччина, стали історією її славні походи, славні бої. Але підростають гідні нащадки козаків.

Ведучий: Вітаємо вас, козацькі праправнуки і праправнучки! Вітаємо, козаки та козачки!

Ведуча: Та які вони козаки! Щоб козаками стати, треба багато знати, бути сильними, спритними, умілими, кмітливими, розумними!

Ведучий: А що, вони не такі?

Ведуча: Не знаю!

Ведучий: Ось вони нам доведуть!

Ведуча: А ось подивимось! І щоб переконатися, чи гідні ви носити звання – юні козачата – запрошуємо вас пройти через випробування, які визначать, хто ж більше всього схожий на козаків.

Бібліотекар: Але перш за все давайте пригадаємо героїчне минуле нашого краю, ті далекі часи, коли слава предків наших, відважних запорозьких козаків, гриміла по всьому світу.

               У ті давні часи ох як тяжко жилося простому народу. З нього нещадно знущалося панство. І почав український люд утікати в пониззя Дніпра, за пороги, де були дикі степи. Втікачі називали себе козаками, тобто вільними людьми. На островах, що лежали посеред бистрої дніпрової води вони заснували Запорозьку Січ.

Ведуча: Дніпро – брате, чим ти славен,

               Чим ти красен, чим ти ясен?

               Ой, я славен бурлаками

               Низовими козаками...

Бібліотекар: «Славне Запоріжжя», - казали про Січ, а про козаків, як про «святих лицарів», «захисників Вітчизни». Адже вони стали основною силою, що захищали всю Україну від воргів.

              До лав козацтва вступали найсміливіші, наймужніші люди, бо на них чекали військові походи й битви, тривала повсякчасна боротьба проти напасників.

               А пізніше вони об,єдналися в одну організацію – Військо Запорозьке, де формувалися воєнні таланти, карбувалися сталеві характери.

              Запорозьку піхоту вважали найкращою в Європі. Неперевершеними були козаки в битвах на суші. Козацька піхота в бою шикувалася у три шеренги: перша – стріляла, друга – подавала, а третя – заряджала рушниці.

               А на морі козаки воювали на легких та маневрених човнах – чайках, вели морські бої, визволяли українців з турецької та татарської неволі, охороняли береги.

               Козаки воювали з ворогами, а народ оспівував їх героїзм в думах та піснях, де козак – лицар постає в ореолі геройської слави.

               Легендою став один з козаків – козак Мамай. Дивовижною була його популярність. Козак Мамай відважний і невловимий, ніколи не засмучується, завжди виходить переможцем. А ще він був характерником. Люди казали, що характерники моглт ворожити та лікувати, могли зникнути з ворожого оточення разом з конем, з,явитися перед битвою й вона не відбувалась... Не брала їх і звичайна зброя.

               Сьогодні на нашому святі присутній справжній козак ...................................................................

Попросимо його розповісти, як же сучасні козаки продовжують традиції нашого славетного козацького роду.       (виступ гостя)

Бібліотекар: Увага! Починаємо конкурсну програму. Ми проведемо інтелектуальні, творчі та спортивні змагання і визначимо, яка з двох команд найрозумніша, найкмітливіша, талановитіша та сильніша і спритніша.

               Для визначення переможців потрібно журі. До складу журі входять ......................................

.........................................................................................................................................................................

........................................................................................................................................................................

Ведучий: Гей ви хлопці - запорожці,

                 А де ваша сила?

                 Чи свою козацьку славу

                 Ви не розгубили?

                 Будем, хлопці – запорожці,

                 Завжди пам,ятати:

                 Хто безсилий, той безкрилий,

                 Тому не літати.

Бібліотекар: І дійсно, запорожці були витривалі, дужі, кмітливі і на диво хоробрі. У конкурсі беруть участь дві команди – два курені: (назви команд) Очолюють курені називні куренні отамани.

Будь ласка, виходьте,не соромтесь.

               Звичаї запорожців дивні, вчинки хитрі, а мова й вигадки гострі й переважносхожі на глузування. Цією рисою запорозьких козаків частково пояснюються ті дивні прізвища й прізвиська, котрі вони давали новачкам, що приходили в Січ. Перший конкурс так і називається: «Козацьке прізвище і прізвисько». Назвіть якнайбільше прізвищ або прізвиськ. За кожне прізвище курінюприсуджується пів бала. (Півторакожуха, Непийпиво, Лупиніс, Неїжмак, Загубиколесо, Задерихвіст,Святоша, Корж, Товкач ............................................................................................

......................................................................................................................................................................................)

Ведучий:   Чули? А говорили, що вони не козаки! Козаки наші хлопці, козаки!

Ведуча: Та підожди ще. Змагання тільки почалися!

Бібліотекар: Добрий козак починає свій день із козацької їжі. Цей конкурс називається: «Хліб та вода – то козацька їда». А чи так це? Що ж їли наші предки? І яка головна козацька їжа? Назвати якнайбільше українських козацьких страв і розповісти про процес приготування однієї з козацьких страв. За кожну назву страви – пів бала і за рецепт – 2 бали. (куліш, галушки або вареники)

 

Бібліотекар: Ну що ж, страви приготували, треба й покуштувати. Наступний конкурс має назву: «Як козак їсть, так і працює». Запрошуємо вийти по два козака з кожного куреню. Ваше завдання: нагодувати свого товариша,швидко й акуратно. Але треба зробити це із зав,язаними очима. Конкурс оцінюється у 3 бали. Без команди нічого не робимо. Приготувалися! Раз, два, три! Почали!

Ведучий: Оце – то молодці! Хороші козаки, ніде не пропадуть!

Ведуча: Та невже ж тільки за це їх називали козаками?

Бібліотекар: Звичайно, ні! Випробування ще не закінчилися!

                 Козакам не позичати кмітливості, вони могли знайти вихід із будь-якої ситуації. Наступне випробування – це відповісти на запитання вікторини. Конкурс називається:

«До булави треба й голови». За кожну вірну відповідь по 1 балу.

 1. Як називався укріплений центр козацтва, козацька держава? (Запорозька Січ)
 2. Хто вважався покровителькою та заступницею Січі? (Пресвята Богородиця Покрова)
 3. Якого кольору був стяг у Запорозькій Січі? (малиновий)
 4. Який одяг носили козаки? (шапки з китицею, червоні або сині шаровари, жупан, барвистий пояс, сорочку)        
 5. Назвіть імя найвідомішого гетьмана України. (Богдан Хмельницький)
 6. Які ви знаєте символи влади гетьмана – клейноди? (булава, корогва, бунчук, пірнач, литаври, печатка)
 7. Як називалися козацькі човни? (чайка)
 8. На якому острові була збудована перша козацька фортеця? (о. Хортиця)
 9. Яким чином козаки повідомляли на далеку відстань про небезпеку? (запалювали бочки з смолою)
 10. Для чого козаки випалювали високу траву? (щоб не було де ховатися татарам)
 11. Як називалась традиційна козацька зачіска? (оселедець)
 12. Який народний танець є і бойовим мистецтвом козаків? (гопак)
 13. Як називалися житло і військова одиниця у запорозьких козаків? (курінь)
 14. Як називалось військове об,єднання запорожців? (кош)
 15. Хто такі характерники? (ворожбити, лікарі)
 16. Хто такі пластуни? (козаки - розвідники)

Бібліотекар: Про хоробрість і спритність козаків ходили легенди. Ніхто не міг протистояти їм у рукопашному двобої. І це ми зараз перевіримо під час конкурсу: «Ну-те ж браття, або перемогу здобути, або дома не бути». За кожне завдання цього конкурсу – 3 бали.

 1. Підняти гирю (повітряна кулька у вигляді гирі)
 2. Надути повітряну кульку – чия швидше лопне
 3. Естафета – з м,ячем між ногами прострибати по колу по черзі
 4. Пройти по колу спочатку навприсядки, склавши руки в ліктях, потім викидаючи ногу, як в танці.

Ведучий: Ну що, правду я казав? Добрі козаки вийдуть з наших хлопців?

Бібліотекар: Вміли козаки битися, вміли й відпочивати. Всі знають, як козаки любили співати: то веселої,

То сумної, то жартівливої. Але жартували козаки найбільше, бо у товаристві запорожців понад усе цінували сміливість, кмітливість, добре серце і, звичайно ж, почуття гумору, яким було пронизане все життя Січі. Цей конкурс називається : «Козацькі побрехеньки». Курені підготували інсценівки козацьких байок або анекдотів. Оцінюється конкурс у 5 балів. Розвеселіть же козачок і весь наш кіш.

Бібліотекар: І останній конкурс – «Козацький живопис». У кожного козака був вірний товариш – його кінь. Козаки дуже добре доглядали за своїми кіньми: мили їх, чистили, а коні виручали своїх вершників у боях і походах. Зараз наші учасники із закритими очима намалюють портрет свого улюбленого коня.

Ведуча: Дійсно, козаки наші хлопці, козаки!

Бібліотекар: Ось і закінчується наше свято. Настав час підвести підсумки. Слово надається журі.

Ведучий: Наша слава не поляже,

                Не поляже, а розкаже,

                 Що діялось в світі,

                 Чия правда, чия кривда,

                 І чиї ми діти.

Ведуча: Сяяли на сонці шаблі запорожців.

               Як вони на конях гнали ворогів.

               Козацькому роду нема переводу,

              Лине його слава з далечі віків!

 

 

Яндекс.Метрика